خواب موعود/1

 

یک توضیح: «خواب موعود» را فعلن برای این داستان در حال شدن، انتخاب کردم. از این به بعد تا یک جایی را که تقریبن کامل شده و زیاد احتیاجی به بازنویسی ندارد، تحت همین عنوان «خواب موعود» در بخش موضوعات وبلاگ قرار می‌دهم همچنین ادامه را هم با عنوان «نوشتن جلوی چشم خلایق» و هم «خواب موعود» ادامه می‌دهم تا خدا چه خواهد.

 

خواب موعود/1

« دارم خواب تو را می‌بینم؛ با روسری سفید‌ابی‌ات که از زیر چادر زده بیرون. ماه. آمده‌ای ایستاده بالای سرم. می‌خواهم گل‌های قالی را نگاه کنم، اما این بار تویی و آسمان. ماه. خطوط چهره‌ات پیدا، ناپیدا. خاکستری. نگاهت می‌کنم. چشم‌ها. خم پلک‌ها. از خاکستری به سیاه. مردمک‌ها. نوری ریز می‌لرزد درون‌شان. پلک‌ها می‌آیند پایین. سیاهی. می‌روند بالا. روشنایی. تکان ماهیچه‌ی گونه‌ی سمت چپ وقتی خنده‌ات‌ می‌آید و نمی‌خواهی بخندی. می‌خندی؛ گونه‌ها بالا می‌آیند. من تو را می‌شناسم. جایی دور در گذری یک آن دیده‌امت. مطمئنم. حتا اسمت را می‌دانم. زیر زبانم است. نه! نوک زبان نه! زیر زبانم. طعمش‌ هنوز نرفته از زیر زبانم. یادم خواهد آمد. صبر کن. اسم تو در دالان‌های شنوایی ذهن‌ام چرخ می‌خورد اما تبدیل به کلمه نمی‌شود. تبدیل به آوا نمی‌شود، اما من حس‌اش می‌کنم. تو آشنایی با من. نگاهت آشنا. خطوط چهره‌ات پیدا. بی‌هیچ نای حرکت، بهت‌زده نگاهت می‌کنم. شناختمت‌.

«محمدرضا،‌محمدرضا ... پاشو ... داری خواب می‌بینی؟»

مادرم است و صدایش زنگ بیداری‌ام. سال‌ها با محمدرضا،‌ محمدرضایش برای رفتن به مدرسه بیدار شده‌ام. چشم‌هایم با طعمی از خواب فروپاشیده زیر پلک‌هایشان باز می‌شوند. ماه. دنبالش‌ می‌گردم. ماه نیست و هست و او نیست. اگر باید می‌خوابیدم، می‌خوابیدم. پا می‌شوم. یک دست مالان بر خواب‌آلودگی‌چشم‌ها. پف‌کرده و حسرت‌‌آلود. آب. خواب پر. من بیدارترین موجود روی زمینم و او دورترین از من. این، بار سوم است که خوابش را‌ می‌بینم.

آفتاب هنوز بالا نیامده. با حوله دست‌هایم را خشک می‌کنم و همین‌طور از پشت پنجره، آسمان را نگاه می‌کنم. ابرها، سرخ از بارش برفی سنگین. و زمین برف‌پوش و سفید در تاریکی. می‌نشینم پای سفره. زمزمه‌ی دعای بعد از نماز مادر تمام شده و رادیوی قدیمی‌اش، آرام قصه و حدیث و مثل می‌گوید. انگار می‌داند همه خوابند و مادر برایم صبحانه آماده کرده است تا هر دو در سکوت دم صبح، صبحانه بخوریم و رادیو گوش کنیم. تا دانشگاه سه ساعت راه است و من هر روز این مسیر را می‌روم و برمی‌گردم. ده روزی می‌شود و دارم فکر می‌کنم می‌شود این هر روز را هر هفته کرد. پنج شبانه‌روز دور از خانه. یک شهر دیگر.

شال و کلاه کرده‌ام و جلوی در، بند پوتین‌های زمستانی‌ام را می‌بندم. مادر خیالش راحت است. کفش‌های کتانی‌‌ام که ته‌اش صاف است و مخصوص سُرخوردن‌های زمستان، دو سالی می‌شود که همان‌طور گوشه‌ی جاکفشی افتاده؛ کتانی‌های سفید من! فکر کنم دیگر به پاهایم کوچک شده باشند، یا شاید هم پاهای من بزرگ شده‌اند. کفش‌ها همیشه از پاها جا می‌مانند؛ کفش‌های وصله‌پینه‌ای! پوتین‌هایم را که می‌پوشم مراقب چشم‌هایم هستم که سمت کتانی‌ها نروند. من بزرگ شده‌ام و هزاران سال با دنیای این  کتانی‌ها فاصله گرفته‌ام. افکارم، رفتارم و اهدافم تغییر کرده‌اند. احساس می‌کنم آدم دیگری شده‌ام. یعنی باید که شده باشم. روزی سه چهار ساعت روزنامه می‌خوانم، تقریبن همه‌ی روزنامه‌ها را و سرم پر از اسم آدم‌ها و اصطلاحات مختلف است. می‌خواهم آدم بزرگی شوم. تصمیمم را گرفته‌ام. ...»

/ 0 نظر / 23 بازدید